poniedziałek, 14 czerwca 2010

KALENDARIUM

2008

Kwiecień
- pierwsza próba nawiązania kontaktu z obecnym wicepremierem Rosji Dymitrijem Miedwiediewem przez poszukiwanych listem gończym trzech irackich szefów Gwardii Republikańskiej, Bezpieczeństwa i Wywiadu byłego reżimu Saddama Hussaina.

Maj
- 7 maja – objęcie przez Dymitrija Miedwiediewa urzędu prezydenta Federacji Rosyjskiej. Były prezydent Władimir Putin zostaje ponownie premierem.
- 15 maj – kolejna próba nawiązania kontaktu z prezydentem Miedwiediewem nieoficjalnymi kanałami wywiadowczymi z Iranem.
- 16 maj – prezydent Miedwiediew zwołuje tajną naradę z premierem Putinem,
- 18 maj – kolejna tajna narada zwołana przez prezydenta Miedwiediewa. Na naradzie obecni są premier Putin, minister obrony Sierdiukow, minister spraw zagranicznych Ławrow.
- 20 maj – nieoficjalne nawiązanie kontaktu z irańską agencją wywiadowczą przez Federację Rosyjską. Tajne rozmowy trwają około 3 godzin.
-

Czerwiec
-

Lipiec
-

Sierpień
- 7/8 sierpień - rozpoczęcie działań zbrojnych w Gruzji, znanych jako wojna Gruzińsko-Rosyjska.

Wrzesień
– wzmianki na temat całkowitego wycofania Wojska Polskiego z polskiej strefy stabilizacyjnej i przekazanie władzy siłom amerykańskim.


Październik
- 4 października - w bazie w Diwaniji Polacy przekazują Amerykanom dowodzenie bazą, a Irakijczykom odpowiedzialność za bezpieczeństwo prowincji Kadisija. Tym samym zakończyli ponad 5-letnią misję w Iraku.
- 18 października całkowite wycofanie PKW z Iraku.
-

Listopad
-

Grudzień
- 14 grudnia - Muntadhir al-Zaidi rzuca swoimi butami w prezydenta Georga W. Busha po czym zostaje obezwładniony i przewieziony do aresztu.

2009

Styczeń
- 1 styczeń - Stany Zjednoczone oficjalnie przekazują kontrolę zbrojną nad Zieloną Strefą armii irackiej.
- Następuje otwarcie ambasady Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie.
- 20 styczeń – Barack Obama zostaje zaprzysiężony jako 44 prezydent Stanów Zjednoczonych
- 22 styczeń - Estońska i Salwadorska misja w Iraku dobiega końca. Następuje całkowite wycofanie sił zbrojnych obu krajów z terenu Iraku.
- 26 styczeń – ginie 4 żołnierzy amerykańskich w katastrofie śmigłowca, który został ostrzelany na terenie północnego Iraku. Istnieje duże prawdopodobieństwo (informacja niepotwierdzona w żadnym ze źródeł), że ataku tego dokonały oddziały fadainów wchodzące w skład nowopowstającej armii Nowej Republiki Irackiej.
- 31 styczeń – rząd Iracki przeprowadza wybór 18 prowincji na terenie kraju.
-

Luty
- 9 luty – ginie 3 żołnierzy amerykańskich w samobójczym ataku bombowym w Mosulu. Czwarty z żołnierzy umiera w skutek odniesionych ran kilka godzin po ataku w szpitalu. Pierwsza niepotwierdzona wzmianka na temat nowego rządu i republiki irackiej.
- 10 luty – Nicolas Sarkozy jako pierwszy prezydent Francji odwiedza Irak podczas wizyty na terenach Zatoki Perskiej.
- 11 luty – podwójna eksplozja samochodów pułapek zabija 16 osób na przystanku autobusowym.
- 13 luty – w wyniku wybuchu samobójczyni ginie 40 szyickich pielgrzymów na południu Bagdadu.
- 23 luty – trzech żołnierzy amerykańskich oraz reporter ginie w strzelaninie z rebeliantami w prowincji Diyala. Czwarty z żołnierzy zostaje ranny.
- 27 luty – prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oficjalnie informuje o wycofaniu wojsk amerykańskich z Iraku do 30 czerwca 2009r.
- 27 luty – Nieoficjalne nawiązanie kontaktu przez irańską agencję wywiadowczą z władzami Federacji Rosyjskiej.
- 28 luty – kolejna tajna narada prezydenta Miedwiediewa z premierem Putinem.
- żniwo śmierci od stycznia 2009r. wynosi już 258 ofiar. Jest to 35% wzrost względem poprzedniego miesiąca.
-

Marzec
- 12 marzec – proces sądowy Muntadhir al-Zaidi, który 20 grudnia 2008r rzucił butami w byłego prezydenta Georga W. Busha. al-Zaidi zostaje skazany na 3 lata więzienia; wyrok zostaje jednak zmieniony na 1 rok pozbawienia wolności.
- 14 marzec – w prawie rok po pierwszej próbie skontaktowania się z władzami Federacji Rosyjskiej Irańskie Siły Zbrojne w ramach oficjalnych ćwiczeń transportują dużą ilość sprzętu wojskowego blisko z granicą Iracką. Rząd amerykański otrzymuje nieoficjalne pogłoski i próbach utworzenia nowego rządu irackiego. Pogłoski zostają pominięte w oficjalnych raportach jako mało prawdopodobne.
- W marcu ginie łącznie 9 żołnierzy amerykańskich. Jest to najmniejsza liczba ofiar od początku działań zbrojnych w 2003r.
-

Kwiecień
- 7 kwiecień - prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama składa niespodziewana wizytę żołnierzom w Iraku potwierdzając datę całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z tgo kraju.
- 10 kwiecień – wybuch samochodu pułapki zabija pięciu żołnierzy amerykańskich. Są to ostatnie ofiary armii Stanów Zjednoczonych w Iraku.
- 23 kwiecień – dwa samobójcze zamachy bombowe w Bagdadzie i niedaleko Baquby pochłaniają ponad 80 ofiar śmiertelnych. Jest to jak na razie największa liczba ofiar zamachów bombowych w 2009r.
- widocznie wzrasta liczba zamachów bombowych na terenie Iraku. Maleje natomiast ilość akcji zaczepnych rebeliantów z wojskami koalicji i ONZ.
-

Maj
- 27 maj – zostają wycofani ostatni brytyjscy żołnierze z Iraku
-

Czerwiec
- 4 czerwiec – rumuńskie siły zbrojne oficjalnie kończą swoja misję iracką.
- 19 czerwiec – pierwsze transporty żołnierzy i sprzętu Stanów Zjednoczonych do kraju.
- 22 czerwiec - Sherif Kamal Shahine zostaje wyznaczony jako nowy ambasador Egiptu w Iraku obejmując urząd bo zabitym przez Al-Kaidę w licu 2005r. ambasadorze Ihab al-Sharifie.
- 24 czerwiec – zamach bombowy w Sadar City, dystrykcie Bagadadu, powoduje śmierć 69 osób i rani kolejnych 150.
- 30 czerwiec – armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie przekazują obowiązki bezpieczeństwa irackim siłom i wycofują się z miast i miasteczek Iraku. Następuje ostatni transport żołnierzy amerykańskich do kraju.

Lipiec
- 3 lipiec - Irbil, północna prowincja Iraku, jako pierwsza zostaje najechana przez wojska Nowej Republiki Irackiej.
- 28 lipiec – Australia oficjalnie wycofuje swoje wojska z Iraku kończąc tym samym swoją misję w tym kraju.
- Wszystkie siły zbrojne państw koalicji oficjalnie zorganizowane są pod flagą ONZ i jako jedyne znajdują się na terenie Iraku.
-

Sierpień
- 19 sierpień – fala eksplozji w Bagdadzie zabija ponad 100 osób i rani kolejnych 298.

Wrzesień
- 16 wrzesień - wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Bagdadzie. Spotkanie z Nouri al-Malikiem podczas, którego doszło do ostrzału moździerzowego Zielonej Strefy przez rebeliantów, na znak niezadowolenia z jego obecności.
-

Październik
- 25 październik – z powodu potężnych wybuchów w centrum Bagdadu dwóch samochodów pułapek ginie ponad 155 osób, a około 721 jest rannych. Wybuchy miały miejsce w Zielonej Strefie w niedalekiej okolicy budynków ministerstw. Są to największe straty w ludziach od czasu 19 października kiedy to wybuch ciężarówki pułapki zabił ponad 100 osób niedaleko budynków ministerstwa. Iracki rząd zaprzeczył jakoby siły ONZ uczestniczyły w śledztwie.
-

Listopad
- kilka kilometrów od stacji Jelanska, gdzie znajduje się jednostka wojskowa przywieziono koleją i ustawiono około 200 czołgów typu T-72.
- 10 listopad - telewizja Al-Jazeera transmituje wystąpienie zamaskowanych osobników biorących odpowiedzialność za większość ataków terrorystycznych na terenie Iraku. Dwóch anonimowych rozmówców identyfikuje grupę odpowiedzialną za ataki jako Nową Republikę Iracką.
- 12 listopad - ONZ zwołuje nadzwyczajne posiedzenie członków, na którym omawiane są ataki terrorystyczne, wystąpienie sprzed 2 dni, oraz faktyczne możliwości ofensywne NRI.


Grudzień
- 10 grudzień - pierwsze jawne działania ofensywne armii NRI na terenie Iraku. Armia Iracka odpiera ataki NRI na terenie prowincji Dohuk.
- 12 - grudzień - kolejne ataki wojsk NRI w prowincjach Dohuk i Erbil.
- 17 grudzień - kolejne zacięte walki w dwóch północnych prowincjach Iraku. Po raz pierwszy zauważono uczestnictwo żołnierzy-najemników Federacji Rosyjskiej.
- 19 grudzień - otwarte walki pomiędzy armią iracką, a armią NRI.

2010

Styczeń
- 29 styczeń - pierwszy lot rosyjskiego samolotu myśliwskiego piątej generacji Suchoj T-50.

Luty
- 6 luty - drugi lot rosyjskiego samolotu myśliwskiego piątej generacji Suchoj T-50.
- 12 luty - trzeci lot rosyjskiego samolotu myśliwskiego piątej generacji Suchoj T-50.
- 14 luty – Zbrojne Walentynki – pierwszy z kilkudziesięciu zaplanowanych amerykańskich transportów wojskowych do Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej przy granicy z Irakiem.
- 26 luty - przypadkowa osoba odkrywa park maszynowy czołgów T-72 stojących niedaleko bazy wojskowej w Jelansku. Wojskowi zaprzeczają, by maszyny nie były pilnowane, i zapewniają, że czekają one jedynie na planowe przemieszczenie.
- 28 luty - czołgi T-72 z parku maszyn niedaleko bazy wojskowej w Jelansku znikają w tajemniczych okolicznościach w nocy z 28 lutego na 1 marca. Świadkowie twierdzą, że w ciągu nocy słychać było ryk odpalanych silników i często odjeżdżające pociągi z pobliskiej stacji kolejowej.

Marzec
- 1 marzec - transport 80szt rosyjskich czołgów typu T-90 na poligon wojskowy w Iranie, niedaleko granicy Iraku.
- 7 marzec - w irańskiej bazie wojskowej niedaleko granicy z Irakiem pojawia się kilkadziesiąt sztuk czołgów typu T-72. Amerykański wywiad wojskowy twierdzi, że mogą to być czołgi z porzuconego parku maszyn w Rosji. Miejsca postoju pozostałych czołgów na razie nie ustalono.
- 9 marzec – o godzinie 22:00 upłynął termin ultimatum jakie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama postawił głównym władzom Nowej Republiki Irackiej oraz prezydentowi Miedwiediewowi. Na specjalnym wystąpieniu w Białym Domu prezydent Obama potwierdza rozpoczęcie III wojny w Zatoce Perskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz